Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 31: Systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych
Dzisiaj, kiedy wszyscy do wszystkiego i nieustannie wykorzystują smartfony, laptopy i inne urządzenia mobilne, trudno wręcz uwierzyć, że pierwszych takich urządzeń wcale nie ceniono.
We wcześniejszych felietonach opisałem, czym jest system operacyjny, oraz opowiedziałem, jakie były ważniejsze systemy operacyjne dla dużych komputerów oraz dla komputerów osobistych (głównie IBM PC). Teraz wykonam krok w kierunku jeszcze mniejszych maszyn i opowiem o historii systemów dla urządzeń mobilnych. Czy takie maleństwo wymaga systemu operacyjnego?
Pierwsze „organizery”
Systemy operacyjne opisywane we wcześniejszych odcinkach tego cyklu tworzono dla komputerów, które musiały wykonywać skomplikowane zadania, obsługiwać wiele programów, prowadzić zaawansowaną wymianę poleceń i informacji z użytkownikami – słowem zarządzać czymś naprawdę bardzo złożonym i trudnym. Tymczasem pierwsze urządzenia mobilne, to znaczy telefony komórkowe oraz automaty pełniące rolę osobistych asystentów cyfrowych (PDA), nazywane żargonowo organizerami, spełniały raczej proste zadania, dlatego obywały się bez systemu operacyjnego. W taki sposób działał na przykład Psion Organizer z 1984 r., uważany obecnie za pierwszy komputer mobilny. Ale już powstały w 1989 r. mobilny komputer Atari Portfolio (nazywany również palmtopem, czyli komputerem mieszczącym się na dłoni) wykorzystywał system operacyjny DIP-DOS 2.11 (wzorowany na MS-DOS 3.30), dzięki czemu był kompatybilny z IBM PC. Podobną cechę miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta